İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BATI MODEL OLAMAZ

17 yıl önce Newsweek dergisi Ocak 1996’da bir yazı yazmış, der­ginin kapağında manşet olarak “Evlilik ölüyor mu?” başlığı at­mıştı. Yazı Batı’da aile yapısının giderek yok olmaya doğru hızla gittiğini haber veriyordu. Kaldı ki 17 yıl içinde düzelme şöyle dur­sun felaket noktasına tırmanmaktadır. Evlilik dışı doğum giderek artmaktadır. Ve bu oran yüzde 50’yi çoktan aşmıştır.Aile cemiyetin temelidir. Ve onun çöküşü o ülkenin ve mensub olduğu medeniyetin çöküşünün göstergesidir. Batılı çok sayıda sos­yoloğun ortak görüşü şöyledir: “Kadın cemiyetin temelidir. Ve kadın düşerse o ülke yıkılır. Kadın ahlak ve iffet timsali ve yuvanın sahibi olursa o ülke dünyanın en huzurlu en refah ülkesi olur. Ülke ve medeniyetleri yıkanda, ya da yükselten de kadındır.”

   Avrupa’da nüfusun giderek azalması kadının sokağa düşmesinin itici gücü olmuştur. Fransa’nın sloganı “Dünyaya gelen bütün Fransız bebeklerine kucağımız açık”dır. Almanya’da ise çocuk dünyaya gelsin de nasıl gelirse gelsin görüşü vardır. Batı’da nikah müessesesi giderek çökmektedir. Kadın ve erkeğin nikah bağı olmadan aynı evi paylaşması ortak yaşamı yadırganmak şöyle dursun tabu hale gelmiştir.

   Avrupa’da kalabalık aile son derece azalmış ve geçmişe ait fo­toğraflarda kalmıştır. Kedi ve bilhassa köpek beslemekle kendini meşgul eden kadınlar doğumdan cüzzamdan kaçar gibi kaçmaktadırlar. Doğum oranı ise giderek azalmaktadır. Çok kişi kardeş, dayı, amca, hala, teyze ve yeğenlerinden mahrumdur. Le Neuvel Observateur’e göre Fransızların kedi ve köpeğe ilgisi artmaktadır. Danimarka ve bazı Batı ülkelerinde işsiz kalınca kadınlar, evlilik dışı doğum yaparak devlet yardımı ile geçinmektedir. Avrupa’da nüfus planlaması ve doğum kontrolünün sonu fela­ket olmuştur. Bilim adamları kadınlara kariyer yapma çocuk yap eriyoruz diye feryat etmektedirler. Son derece dindar olan İrlan­da’nın bir ara devlet başkanlığını yapan Mary Robinson evlilik dışı yaşamayı savunan ateşli biri idi. İrlanda Milli Kadın Hareketi lideri Noreen Bryne evlilik dışı birliktelik için: “Niçin erkeğin kirli çoraplarını yıkamak zorunda kalalım. Gidin erkeklerle gönlünüzü eğlendirin ama bakımını üstlenmeyin.”

   Müslüman olmakla şereflenen Garaudy’e göre “Batı medeniyeti komada hatta bitkisel hayattadır. Batı ve onu taklit edenlerin sonu uçuruma yuvarlanmaktır.” Tanzimatçılar, Jön Türkler, İttihat Terakkiciler ve cumhuriyet devrinde onların varisleri Batı’yı taklit için 1000 yıllık Türk-İslâm medeniyetini yıktılar. Son günlerde “öğrenci evleri” gündemdedir. Kız ve erkeğin ister yalnız ister birkaç kişilik grup halinde aynı evi paylaşması, İslamiyet’e, örf ve adetlere, toplumun ahlakî değerlerine, namus, iffet ve haya duygularına aykırıdır ve kaybeden kızlar olmaktadır.


Mustafa Necati Özfatura, Batı’nın ve Batılılaşmanın Gerçek Yüzü, Divanyolu, İstanbul, 2018, s. 126-127

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir