İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ŞERİATIN KESTİĞİ PARMAK

Fakat bazen yumuşak görünmeyi kötüler ve kötü niyetliler gevşek tabiatlı olmaya yorumlarlar. Fitne ve fesat isteyenler cesaretlenip, düşüncelerinde fesatlık görülür ve ülkenin çeşitli yerlerinde fitneler, karışıklıklar çıkar uyuyanlar uyanır. Hatta padişah kanunları eksiksiz uygulamak ve öç almakla, yiğitlik ve taraf tutmakla, sert tabiatlı olmakla meşhur olur. Padişah küçük günahları ve suçları hafif görüp korkutur, öne çıkarıp nasihatte bulunur ve görünüşe göre hüküm verir; ancak sonra dönüp bağışlamalıdır. Şairlerden Hoca Mes’ud şöyle buyurmuştur:

Ne mum gibi yumuşak ne de taş gibi sert ol;
Ne çok başa kakıcı aceleci ne de çok yavaş ol.

Cerrahın, tabibin yaraya bıçak vurup merhem sürmesi gibi,
İkisini de beraber götür.

   Şayet kısas gerektiren, muhakkak cezası verilmesi gereken bir hadise ile karşılaşırsa, bu da memleket işlerinin bozulması ile ilgili olursa, mutlaka onun cezasını vermeli ve bundan vazgeçmemelidir. Şeriatın kanunlarına göre hiç acımadan kesip atmalıdır. Bu olmazsa, vücutta çıkan ve bedeni yiyip bitiren âkile hastalığı gibi olur. İşte bu o hunâm denen çıban gibi bedene düşünce, vücudu büsbütün yiyip bitirmeyinceye kadar bırakmaz. Onun ilacı derhal kesip yok etmektir. Şimdi o âkile çıbanı bedende çıkınca tedavisinde hiç ihmal edilmez. İşte bu suçun cezasını da Hakk’ın kılıcı ile hemen kesmek ve gidermek peşinde olmalıdır. Böyle yapılmadığı takdirde çıkan çıban, çıktığı yerde kalmaz, öteki organlara da sıçrar. Şu aşağıdaki iki beyit ile kanunları uygulama/tatbik yönüne gitmelidir. Hoca Mes’ud, Allah ona rahmet etsin, şöyle buyurdu.

İlk önce öğütte bulun ve işi bu şekilde hallet;
Bu kâr etmezse tutup bağla.

Yok öğüt ile bağlamak da tesirini göstermedi ise,
O işe yaramaz bir ağaç gibidir, çekip at.


Şeyhoğlu Sadrüddin Mustafa, Kenzü’l-Kübera ve Mehekkü’l-Ulemâ/Büyüklerin Hazinesi Âlimlerin Mihenktaşı, Haz. Prof. Dr. Kemal Yavuz, İstanbul: Büyüyenay Yayınları, 2013, s.116-117

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir